FÅTÖLJER, ett par, "Triva", Bengt Ruda, NK:s Verkstäder, Nyköping, 1950-tal. Möbler - Fåtöljer & Stolar - Auctionet
BENGT RUDA, fåtölj, "Domstolsfåtöljen", ur "Triva-serien", Nordiska Kompaniet, 1950/60-tal. - Bukowskis
Fåtölj, Bengt Ruda, Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet. Metropol - Auktioner i Stockholm och på nätauktion med konst och inredning - 3380
BENGT RUDA, fåtöljer, ett par, "Triva-serien.", Nordiska Kompaniet, modellen formgiven 1953. - Bukowskis
BENGT RUDA, fåtöljer, ett par, "Domstolsfåtöljen", Triva-serien, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt. - Bukowskis